قضاياي فلسطين
51 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری (ایرنا)
تعداد شرکت کننده : 0

سؤال: نظر خود را در رابطه با وضع غزه و موضع کشورهاي اسلامي که نسبت به اين امر کوتاهي مي‌کنند، بفرماييد.
جواب:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

امروز فاجعه‌ي غزّه يکي از مهم‌ترين و مصيبت‌بارترين قضايا، نه فقط در جوامع و کشورهاي اسلامي، بلکه از فاجعه‌آميزترين جنايات براي بشريّت در دوران معاصر است. به نظر مي‌رسد امروز هر کسي با اندک تأمّل اين قضايا را دنبال کند، به راحتي به اين نتيجه و قضاوت مي‌رسد که همان‌طور که امام (رضوان الله تعالي عليه) اسرائيل را به عنوان يک غدّه‌ي سرطاني مطرح فرمودند، امروز اسرائيل به عنوان يک فتنه براي عالم بشريت است؛ چون خوي ستم و غارت و قتل و تجاوز ماهيّت اين رژيم را تشکيل مي‌دهد.
حال مطالبي که به مسلمين مربوط مي‌شود را طي چند نکته عرض مي‌کنم:
از يک جهت، بايد تأسّف بسيار خورد که در اين ماجرا نه تنها اکثر دولت‌هاي کشورهاي عربي سکوت کرده و از اسرائيل حمايت کردند، بلکه اين قضيه نشان داد که از قبل، تمام اين حملات و برنامه‌ها با اطلاع و هماهنگي آن‌ها بوده است.
از سوي ديگر، ملت‌هاي مسلمان و مردم کشورهاي اسلامي در اين قضيه به حقيقت و ماهيت رؤساي دولت‌هاي خود پي بردند و به خوبي فهميدند که حکّام آن‌ها افرادي جز سرباز براي اسرائيل بيش نيستند. از اين رو، در اين شرائط حسّاس ضرورت دارد که مسلمانان با برپايي هر چه بيش‌تر تظاهرات گسترده در کشورهاي دنيا، فضاحت رژيم غاصب اسرائيل را بيش از پيش مطرح کنند. هم در ايران و هم در ساير بلاد اسلامي بايد اين حرکت‌هاي اعتراض‌آميز که حاکي از خشم عميق مردم مسلمان است، ادامه يابد. بحمد الله به برکت انقلاب اسلامي بعد از سي سال که از پيروزي آن مي‌گذرد، مي‌بينيم يکي از اهداف مهم انقلاب که ايجاد وحدت بين مسلمانان بوده است، امروز ضرورت آن براي مسلمين جهان آشکار شده است. جاي بسی خوشحالی است که علماي مذاهب اسلامي نيز به اين سمت حرکت مي‌کنند؛ و لو بعضي از آن‌ها آن‌طورکه  بايد و شايد به طور صحيح عمل نمي‌نمايند. اميدواريم با اين پيام تاريخي که رهبر معظم انقلاب در قضيه غزّه صادر فرمودند آتش خروش عليه اسرائيل روز به روز فروزنده‌تر و شعله‌ورتر شود؛ و همان‌طور که امام امت (رحمة الله عليه) فرمودند «اسرائيل بايد از بين برود»، به زودي شاهد نابودي اين رژيم ستم‌گر و غاصب باشيم.
در اينجا به عنوان يک فرد مسلمان، به مبارزان غيور غزه درود مي‌فرستم و براي استقامتي که در برابر ظالمين دارند، به آن‌ها تبريک مي‌گويم. هم‌چنين به عنوان يک طلبه حوزه علميه قم به آن‌ها عرض مي‌کنم: اگر مي‌خواهيد در مقابل اسرائيل موفقيت نهايي پيدا کنيد، بايد عاشورايي عمل کنيد و از امام حسين عليه السلام درس بگيريد؛ و بايد آن حضرت را سرمشق و الگوي خود قرار دهيد. بدانيد اگر حزب الله لبنان توانست در آن مدت زمان کوتاه بر اسرائيل غلبه پيدا کند، به برکت پرچم و لوا و نام امام حسين عليه السلام بود؛ ما از آن‌ها مي‌خواهيم تحت اين نام و تحت اين پرچم و در همين مسير حرکت خود را قوي‌تر و شديدتر کنند، تا هر چه زودتر بتوانند اسرائيل را از فلسطين اشغال شده بيرون کنند.
 
سؤال : به نظر حضرت‌عالي از نظر ديپلماتيک چه کارهايي بايد انجام شود؟
جواب:
طبيعي است کار ديپلماتيک به نحو صحيح خود بايد انجام شود؛ و دولت ما نيز قدم‌هاي خوبي در اين راه برداشته و بايد انجام دهد. چون اين کارهاي ديپلماتيک يک اتمام حجّت براي دولت‌ها و مجامع بين المللي است. هر چند اميدي به اقدام آن‌ها نيست؛ زيرا، همان‌طور که اسرائيل حکّام عرب را در اختيار خود دارد؛ مجامع بين المللي را نيز در اختيار خود گرفته است. امروز اين مراکز که فلسفه تشکيل آن‌ها براي حمايت از مظلومين در چنين روزهايي است، متأسّفانه به وظيفه خود عمل نکرده و در اين مسير حرکت نمي‌کنند.
 
سؤال: عدّه‌اي پيشنهاد تشکيل هسته مقاومت بين المللي را داده و مي‌خواهند از مردم ثبت نام نمايند؛ نظر شما چيست؟
جواب:
اين مسائل را بايد مقام معظم رهبري و مسئولين نظام تعيين کنند. مردم و روحانيّت ما، بايد ببينند در اين شرائط چه مسئوليتي دارند؛ و مسئولين نظام چه مسئوليتي را براي آن‌ها تعيين کرده و بر عهده‌شان مي‌گذارند؛ و همان را انجام دهند.

آدرس اینترنتی